Az afrikai ibolya öntözésének módszerei
Az afrikai ibolya öntözésére többféle módszer létezik, és ezek közül az egyik kiválasztása több tényezőtől függ.
Az öntözéshez a következő módszerek vannak::
öntözés a növény felülről;
a növény öntözése alulról, a tányéron;
Öntözés merítéssel;
Öntözés kanócon keresztül;
automatizált öntözés.
Öntözés a növény felülről
– Ez egy ajánlott módszer, de Ugyanakkor nehéz alkalmazni.
Egy hosszúkás és vékony hegyű tölcsér segítségével készül, amelyen keresztül óvatosan vizet öntenek a pot széleire, ügyelve arra, hogy a felszíni talaj ne erodálódjon. A víz, amellyel a növényt öntözik, nem eshet a levelekre és a rozetta közepére (Ez a rozetta rothadásához és az afrikai ibolya halálához vezethet). Az öntözés leáll, amikor víz jelenik meg a tányéron, amelyeket eldobnak.
- az öntöző önállóan szabályozza a talaj nedvesítését;
- A káros sókat eltávolítják a talajrétegből a pot felületén.
Minuses:
- Ez a módszer időigényes;
- fennáll annak a veszélye, hogy károsítja a növény rozettáját;
- A legtöbb esetben a talaj egyenletes nedvesítése nem érhető el. A víz a fazék falából vagy a talaj több csatornájából folyik a lemezbe, A talaj nagy része száraz marad.
A talaj túlzott száradásának megakadályozása, A növény vízbe süllyed. A talaj vízzel telítődik, és kapilláris tulajdonságai helyreállnak.
A káros sók visszatartására, A talaj fölött a potban megszórjuk a sphangnum moha vagy porózus kavicsokat, amelyek rendszeresen változnak.
Az alsó növény öntözése, a tányéron
– kevesebb időt igényel az előző módszerhez képest.
Csak egy dolog fontos, Öntsön annyi vizet a lemezre, amennyit a talaj képes felszívni. A felesleges víz fél óra múlva megszűnik- egy órával öntözés után, És a talaj a pot felületén nedves legyen.
Ennek a módszernek a rendszeres alkalmazása káros sók "felületéhez" vezet. A fazék felületén lévő talajréteg rendszeresen változik.
A növény alulról történő öntözésének módja idővel kis változáson ment keresztül: A tányérokba helyezett lila edények között és alatt szőnyeget vagy anyagot helyeznek el, amely elnyeli a felesleges nedvességet és a káros sókat, és rendszeresen változik.
Öntözés merítéssel:
Helyezze a potot a növényrel egy vízzel töltött terjedelmesebb tartályba úgy, hogy a pot felső széle a felületen maradjon. A potot a tartályban hagyjuk, amíg a felületen lévő talajréteg színe megváltozik (sötétebbé válik). A víz behatol a vízelvezető lyukakon és teljesen telíti a talajt, Még akkor is, ha a pot belsejében száraz talajrészek vannak.
Utána, Helyezze az edényt egy tányérra, hogy eltávolítsa a felesleges vizet.
Előnye:
- a cserepes talaj teljes telítettsége;
- Elengedhetetlen módszer a szárított növények sürgős újjáélesztésében;
- egyedi növényöntözési ütemterv kialakítása.
Hátrányai:
- nagy komplexitás;
- ha egy közös tartályt több növényhez használnak, Valószínű, hogy a növények különböző kórokozókkal szennyeződnek;
- a növény gyökérrendszerének teljes levegőhiánya;;
- a talajnedvesség jelentős ingadozása az öntözéstől az öntözésig;
- A káros sókat nem lehet eltávolítani a talajból.
Öntözés kanóccal:
Elég népszerű és teljesen indokolt módszer azok számára, akik lenyűgöző afrikai ibolyagyűjteményt rendelkeznek. Ennek a módszernek az a lényege, hogy a víztartályban egy szintetikus anyagból készült kanócot helyeznek el, amely könnyen felszívja a vizet, A kanóc áthalad a giveci vízelvezető nyílásain. Helyezze a lila edényt a víztartályra, a kanóc szabad végét vízbe meríti. A talajban lévő kapilláris erők hatására, A víz belép a talajba a kanócon keresztül, folyamatosan és egyenletesen nedvesíti.
A módszer előnyei és hátrányai megtalálhatók ITT.
Automatizált öntözés:
Sok automatizált öntözőrendszer van – az ipari és a dekoratív növényektől a szobákban. Ezek az öntözőrendszerek, A csepegtetés a víz egyenletes és lassú elosztásán alapul, cseppről cseppre, az üzem igényeitől függően.
A víz lassú kapilláris mozgása miatt a talajban, A víz behatolása miatt szinte semmilyen levegőt nem távolítanak el a talajból. Ez lehetővé teszi, hogy a növények talajja és gyökerei megfelelően lélegezzenek az egész termesztési időszakban.
[FLV:http:youtube.com/watch?v=9S0XPgf490Y 560 349]
Előnye:
- egyenletes talajnedvesség,
- öntözés ellenőrzött mennyiségű vízzel;
- Eloszlás a növény gyökérfejlődésének területén,
- kizárja a virágüzlet bevonását az öntözési folyamatba,
- a vízben lévő sók nem halmozódnak fel a talajban,
- a növény trágyázása öntözéssel egyidejűleg,
- Az ezzel a rendszerrel alkalmazott rovarölő szerek hosszabb hatásidővel rendelkeznek, az alkalmazott kezelések számának csökkentése,
- A pot felületi rétegét folyamatosan mossuk.
Fontos gondoskodni arról, hogy a pármai ibolya ne merüljön a csészealjakban visszatartott vízbe. A növényekkel ellátott edényeket speciális tartókra helyezik, és a vízáramlást az üzem igényeinek megfelelően állítják be.
Az ilyen öntözőrendszerek hátrányai::
- magas költségek;
- A vásárlás nehézsége;
- az ilyen rendszerek károsodásának lehetősége öntözés közben.
- némi kényelmetlenség a kezelésükben.