Rovarok, amelyek károsítják az afrikai ibolyát: Gyapjas tetvek (Pszeudococcidae)
Gyapjas tetvek (Pszeudococcidae) Kétségtelenül egyedülálló képviselője a rovarok világának. A tetvek minden faja különbözik a többitől a testüket borító viaszos konzisztenciájú üledékek szerkezetével. De, Ez a sokféle forma nem tetszik az egzotikus növények amatőrének szemének.
Gyapjas tetvek – ez a rovarok legelterjedtebb és legelterjedtebb csoportja. Ennek a csoportnak sok képviselője agresszív kártevők a növények számára helyiségekből és a környezetből.
A gyapjas tetveket szexuális dimorfizmus jellemzi, a nőstények nagyon különböznek a férfiaktól.
A férfiak teste, Sok rovaréhoz hasonlít. Nekik van a fejük, Mellkas, jól meghatározott has, és szárnyaik jól fejlettek.
A nőstények teste kerek vagy enyhén hosszúkás, Nem metszett, inkább a lárvákhoz hasonlít.
Az érett férfiak már nem táplálkoznak, és várható élettartamuk meglehetősen rövid.
A nőstények meglehetősen termékenyek, És a test felszínén lévő viaszos üledék megvédi őket a rovarölő szerektől, amelyekkel a növényt kezelik, az ellenük folytatott küzdelem még nehezebbé tétele.
Ez a kártevő viszonylag rövid idő alatt immunizálódik számos rovarirtóval szemben, amellyel a megtámadott növényt kezelik.
A legelterjedtebb fajok, amelyek megtámadják a beltéri növényeket, a következők : Gyapjas tengerparti tetvek (Pszeudococcus maritimus), gyönyörű tetvek (P. Adonidum), citrusfélék gyapjas tetvek (Planococcus citri) és a szőlőtőé (P. Calceolariae).
Azok, akik rendszeresen megtalálhatók a párma ibolyákon, különösen az üvegházhatást okozó körülmények között termesztettek, a gyapjas tengerparti tetvek és a halvány.
Gyapjas tengerparti tetvek (Pszeudococcus maritimus): A felnőtt nő teste rózsaszín színű, viaszos konzisztenciájú fehéres üledékkel borított. A test mentén 17 pár hosszúkás és vékony viaszos tüske van elosztva. Az utolsó pár a leghosszabb, De a tüskék hossza nem haladja meg a női test hosszának felét.
A nőstény méretei általában 5 x 3 mm. A felnőtt tetvek és lárvák kolonizálják a levél axilláris pontjait, a gödröcskék azokon a helyeken alakultak ki, ahol a levelek bordái elágaznak a levél alsó részén.
A szóban forgó fajok nőstényei meglehetősen termékenyek. Csak egy nő képes egyszer 300-400 tojást elhelyezni. Lakásban vagy üvegházban, A gyapjas parti tetvek nősténye évente 5 generációt szül.
A jobban teljesítő rovarölő szerek megjelenéséig, Ezeknek a kártevőknek a megjelenése sok amatőr ibolya gyűjteményében egyenértékű volt sok növény halálos ítéletével. A növényeket hónapokig szappan + gyógyital vagy szappan + petróleum oldattal mossuk, Ez nem működött, csak ideiglenes pihenést ad a növénynek.
Gyönyörű tetvek (P. Adonidum) sokkal következetesebb viaszos üledéke van, mint az első fajban. Az utolsó hasi tüskék hosszabbak, mint a többiek, a test hosszának túllépése. Mozgás a gazdanövényen, A nő magányosabb helyeket keres, ahol hálót sző, ahol csoportokban tojást rak.
A szóban forgó fajban, A tojások elég gyorsan kikelnek. Egyetlen nő páfránysága 50-250 tojás határain belül változik.
A gyapjas tetvek jelenlétét a növény fehér pelyhei és a "mézharmat" néven ismert ragadós szekréció jelzi.
A gyapjas tetvek polifitofág fajok. Ők csípik a növényt, és szopják a sejtes gyümölcslé. A növény elveszíti a tápanyagokat, És a tápláló tetvek nyálat választanak ki a növényi szövetekbe, amelyek emésztőenzimeket tartalmaznak, amelyek negatívan befolyásolják a növény anyagcseréjét.
Hatalmas támadás esetén, a növény elveszíti dekorativitását, tüskés szövetek deformálódnak, A levelek és virágbimbók meghalnak. A növény érzékeny lesz a másodlagos fertőzésekre, és idővel meghal.
Gyapjas tetvek harcolnak rovarölő szerekkel, mint például: Actara, Mospilan, Dantop, Sinotorax, Actelic 50 EK-0,05%, Fastac 10 EC-0,02%, Mavrik 2F-0,05%, Sanvalerát 20 EK -0,04%, Zolone 35 EC–0,2%, Ekalux 50 EK-0,1%, Szumi-alfa 2,5 EB–0,04%, Sumicidin 20 EC-0,04%, Nomolt 15 EB–0,05%, Decis 25 WG-0,05%; Lantozás 25 WP-3 kg/ha; Magic 20 CE-0,3%; Magic Super 20 CE-0,2%, Pallas-0,3%; Pyrinex 20 EC-0,3%.
Azt is javasoljuk, hogy használjon olyan behatolót, mint a Silwet L, amelyet hozzáadunk az oldathoz, amellyel a növényt vízzel töltjük.
Kívánatos, hogy legalább két kémiai kezelést végezzünk 10 napos időközönként.
Vannak gyapjas tetvek is, amelyek immunisak az Actara kezelésére, Ebben az esetben egy másik rovarirtót használnak.
Rovarölő szerek, mint a Fitoverm, Actophyte, Az Acarin nem ad az ateptat eredményt a gyapjas tetvek elleni küzdelemben. Ezek az inszekticidek a szisztémás inszekticidek összetevőjébe tartozhatnak, jelentősen javítva a kártevőre gyakorolt hatásukat.