Rovarok, amelyek károsítják az afrikai ibolyát: Fehér üvegházhatású repülés (Trialeurodes vaporariorum)
Fehér legyek (Aleyrodidae) kis méretű polifitofág rovarok, méreteik nem haladják meg a 3 mm-t. A természetben legalább 200 faj van, amelyek élőhelye túlnyomórészt trópusi és szubtrópusi területeken van. A mérsékelt övezetben, Az üvegházhatást okozó whitefly fajok viszonylag kevések (10 Celsius fok alatt már nem reprodukálódik).
Még ilyen kevés is, Miután elérték az üvegházakat vagy a zárt tereket, félelmetes kártevőkké válnak a dekoratív növények és zöldségfélék számára.
A Trialeurodes vaporariorum faj képviselői, valószínűleg Brazíliából importálták, támadás és Afrikai ibolya.
Mint a levéltetvek esetében, A fehér üvegházhatást okozó légy által megtámadott afrikai ibolya inkább üvegházakban és szaküzletekben találja meg őket;, mint a magángyűjteményekben.
A felnőtt üvegházhatást okozó lepényhalnak két pár szárnya van, amelyek viaszos konzisztenciájú fehér szekrécióval vannak borítva. A szárnyak "háztető" formájában vannak hajlítva, az első szárnypár teljesen lefedi a második párot. A nőstény csoportokban tojást rak, rögzítse őket a levél aljára és a levél vékony szárára. 10-14 nap után, állandó hőmérsékleten 20-23 Celsius fok, lárvák keletkeznek a tojásból, hogy egy ideig mozogjon a növény felszínén, hogy jobb helyet keressen a takarmányozáshoz. Megtalálva, szorosan ragaszkodnak a levélhez, és elkezdenek táplálni a sejtlevet. 10 napig, A lárvákat viaszos szekrécióval borítják, és 3-szor olvadnak. A harmadik vedlés után, A lárvák abbahagyják a táplálást, és ettől a pillanattól kezdődik a hibernált időszak. A lárvák bőre megkeményedik és "hamis pupa" -vá válik. A bábozási szakaszban a rovar 12 napig él. A növény szisztémás rovarölő szerekkel történő kémiai kezelése ebben az időszakban nem rendelkezik a várt hatással a pupa lárváira, Ez bonyolítja a rovar elleni küzdelmet, és rendszeres időközönként számos kémiai kezelést igényel a növényben.
Felnőtt üvegházhatású légy, valamint a lárvájuk, Táplálják a celluláris gyümölcslét. A megtámadott levelek foltosak és leesnek, a növény elveszíti dekorativitását, elszárad és megáll a növekedés. A növények gombás és bakteriális betegségekkel megbetegednek, kedvelt a légyürülék, amelyek szénhidrátokat tartalmaznak.. Az üvegházhatást okozó lepényhal szintén vírusos növényfertőzések hordozója.
Az üvegházi lepényhal fényérzékeny és reagál olyan ingerekre, mint a fény hullámhossza. Különösen vonzza a sárga és narancssárga színeket. Harcolni lehet velük, Ez igaz, kisebb számban és csak felnőtt rovarokban, Ha az érintett növényekkel rendelkező helyiségekben ragadós papírból készült színes csapdákat lógnak a tetőtérben.
A megtámadott növényt káliumszappanos oldattal is permetezhetjük (3%) és szellem (3%), A vetricea infúziója (Tanacetum vulgare) és bentonit (3% ), csalán kivonat (1 kg csalánokat 12 napig 10 liter vízben macerálunk).
Az üvegházhatást okozó lepényhal elleni küzdelemben, szisztémás rovarölő szerek, mint például az Actara, Mospilan, Bizalmas, Eltökélt, 70WG vezető, A Talstar 10EC akkor hatékony, ha a növényt többször kezelik ezek egyikével 7-10 napos időközönként.
Rovarölő szerek, mint a Fitoverm, Actophyte, Az acarin a fenti inszekticidek egyikével kombinálva fokozza hatását a rovar elleni küzdelemben.
[FLV:http:youtube.com/watch?v=V3q2PEB9MÁJUS 560 349]